Tekno Patika

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. Bitbucket Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bitbucket Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bitbucket Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bitbucket, Atlassian tarafından geliştirilen ve Bitbucket Cloud ve Bitbucket Server adı verilen çevrimiçi ve çevrimdışı alanlar için her türlü depolama ve kaynak kontrol yönetim aracıdır. Bitbucket, bir depolama alanında barındırılan kaynak kodunu ilk andan itibaren düzenli bir şekilde takip etmeyi ve değişiklikleri kaydetmeyi sağlar. Bu şekilde kod geliştiricilerinin ve takımların, uygulamalarının kaynak kodunu kolayca paylaşmalarını ve etkin bir şekilde işbirliği yapmalarını sağlar. Bitbucket, git, mercurial ve diğer kaynak kontrol sistemlerini kullanır.

Bitbucket kullanmak çok kolaydır. Bitbucket’ın çeşitli seçenekleri vardır; Bitbucket Cloud ve Bitbucket Server. Bitbucket Cloud ücretsiz olarak kullanılabilir ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara özel indirimler sunar. Bitbucket Server ise çevrimdışı kullanım için çözümdür ve kurulum ve yönetim için ücret alınır. Bitbucket Server bir web sunucusu gerektirir.

Bir Bitbucket hesabı oluşturmak çok kolaydır. Atlassian hesabınız varsa, kaydolmak için Atlassian hesabınızla giriş yapmanız yeterlidir. Ayrıca ücretsiz bir Bitbucket hesabı oluşturmak da çok kolaydır. Bitbucket hesabınızı oluşturduktan sonra, depolamanız için bir proje oluşturabilirsiniz. Ardından, kaynak kodunuzu Bitbucket’a yükleyebilirsiniz. Bitbucket, kaynak kodunuza erişebilmek ve kaynak kodunuza değişiklik yapabilmek için tüm kullanıcıların kimlik doğrulamasını destekler.

Bitbucket’ın diğer özellikleri arasında kod incelemesi, kod değişikliği, kod test etme ve çözüm takibi gibi birçok özellik bulunmaktadır. Bunlar tüm takımlar ve kullanıcılar için önemli katkılar sağlarlar. Bitbucket, tüm takımların kod geliştirme sürecini kolaylaştırarak, daha hızlı ve verimli çalışmalarını sağlar.

Bitbucket, kod geliştiriciler ve takımlar için önemli bir kaynak kontrol yönetim aracıdır. Bitbucket kullanarak, kod geliştiriciler ve takımlar kodlarını kolayca paylaşabilir ve etkin bir şekilde işbirliği yapabilirler. Bitbucket’ın çeşitli seçenekleri vardır; Bitbucket Cloud ve Bitbucket Server. Bitbucket Cloud ücretsiz olarak kullanılabilir, ancak Bitbucket Server kurulum ve yönetim için ücret alınır. Bitbucket, kaynak kontrol sistemleri olarak git, mercurial ve diğer sistemleri destekler. Bitbucket, kod geliştirme sürecinin hızlanmasını ve verimliliğin artmasını sağlamak için takımlara ve kullanıcılara önemli katkılar sağlar.

Bitbucket Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bitbucket’in Ne İşe Yaradığı Ve Nasıl Kullanılır?

Bitbucket, Atlassian tarafından geliştirilen ve yönetilen ücretsiz veya ücretli bir kod depolama servisidir. Bitbucket, yazılım geliştiricilerin kodlarını depolamak için kullanılabilecek bir Git veyaMercurial hizmetidir. Bitbucket, yazılım geliştiricilerin kodlarını bir depolama ortamına kaydetmelerine ve dağıtmalarına olanak sağlar.

Bitbucket, yazılım geliştiriciler için özellikler sunmak için tasarlanmıştır. Bu özellikler arasında, takım projelerini yönetmek için kullanılabilecek çoklu proje desteği, kolaylıkla erişilebilen kod depolama, kod yazma ve yönetim için kod inceleme, kod kontrolü ve çoğaltma, kodu dağıtma, izinleri yönetme, kodu kurmak için otomatik yapılandırma ve daha fazlası.

 • Git ve Mercurial tabanlı kod depolama
 • Çoklu proje desteği
 • Kod inceleme, kontrol ve çoğaltma
 • Kod dağıtımı
 • İzin yönetimi
 • Otomatik yapılandırma
 • Kod merkezi
 • Gelişmiş güvenlik ayarları
 • Kod arama
 • Kolaylıkla erişilebilen kod depolama

Bitbucket, kodlarınızı depolamak için Git veya Mercurial kullanmanıza olanak sağlayan basit ve kullanımı kolay bir servistir. Burada, Bitbucket’i kullanmak için adımları izleyebilirsiniz:

 1. Bitbucket hesabınızı oluşturun.
 2. Kodunuzu bir depo oluşturun.
 3. Kodunuzu sisteme yükleyin.
 4. Kodunuzu kod merkezinde gözden geçirin.
 5. Kodunuzu güncelleyin.
 6. Kodunuzu kod merkezinden dağıtın.

Bitbucket, mevcut kullanıcılar için ücretsiz ve ücretli planlar sunmaktadır. Ücretsiz plan, özel projeler için 5 kullanıcıya ve 2 GB depolama alanına kadar kullanım sağlar. Ücretli planlar, özel projeler için daha fazla kullanıcı ve depolama alanı sunmaktadır. Ayrıca, daha fazla özellik ve destek sunmak için ücretli planlar da mevcuttur.

Plan Kullanıcı Depolama Alanı Fiyat
Ücretsiz 5 2 GB Ücretsiz
Standart Unlimited 2 GB 3$/ay
Çoklu Proje Unlimited 5 GB 6$/ay
Enterprise Unlimited Unlimited 10$/ay

Bitbucket, ücretlerini kredi kartı ve PayPal gibi birçok ödeme seçeneği ile ödeme yapmak için kullanıcılara sunmaktadır.

Bitbucket Nedir, Nasıl Kullanılır? 2

Git Ve Bitbucket’te Depolama Ve Kolaylığının Avantajları

Git ve Bitbucket, yazılım geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak ve depolama birimlerini geliştirmek için birlikte çalışan ve çok sayıda platformu destekleyen açık kaynaklı bir sistemdir. Atlık yönetimini tamamlayan bu iki hizmet, geliştiricilerin zaman ve para tasarrufu sağlamalarını, hayatlarını kolaylaştırmalarını sağlar. Git, çevrimiçi ve çevrimdışı olarak dosyalar arasında senkronizasyon sağlamayı ve çoklu kullanıcıların aynı dosyayı aynı anda düzenlemesini sağlamayı mümkün kılar. Bitbucket ise, çok sayıda dosyayı ve dökümanları tek bir merkezi depolama alanında depolayabilmenizi sağlar.

Git ve Bitbucket arasındaki farklılık, Git’in yalnızca dosyalarınız arasında senkronizasyon sağlarken, Bitbucket, tüm depolama alanınızı yönetmenize, yönetim ve kontrolünüzü ele almanıza olanak sağlar. Git, bağlı cihazlar arasında verilerinizi anında senkronize etmek için GIT protokolünü kullanır. Bitbucket ise, yazılım projelerinizi yönetmek, dökümanlarınızı yönetmek ve dosya yönetim aracıklarını kullanmak gibi, daha karmaşık bir takım özellikleri barındırır. Git ve Bitbucket, bütünleşik bir şekilde kullanılarak, dosyalar arasında hızlı ve kolay bir senkronizasyon sağlamanızı, kullanıcılar arası çatışmaları çözmenizi ve dosyalarınızı herkesin erişmesine olanak sağlamanızı mümkün kılar.

Git, başlangıç seviyesi bir araca sahiptir ve sadece yazılım geliştirme süreçleri için kullanılır. Yalnızca veri senkronizasyonu ve kod düzenlemesi için kullanılır. Diğer taraftan, Bitbucket, daha karmaşık işlevlere sahiptir. Birçok özelliği vardır ve yazılım geliştirme süreçlerinin birçok aşamasının yönetimini destekler. Örneğin, Bitbucket, depolama alanınızın güvenli ve yönetilebilir bir şekilde korunmasını sağlar, çatışmaları çözmeyi kolaylaştırır ve daha fazlasını yapar.

Git ve Bitbucket, temel özellikleri açısından çok benzerdir ve birbirlerinin yerini alabilir. Ancak, sonuçta, yazılım geliştirme ihtiyaçlarınızın ve proje kapsamınızın ne olduğuna bağlı olarak, hangisinin size daha uygun olduğunu karar vermek için yapacağınız araştırmaya bağlıdır.

Tablo 1. Git ve Bitbucket arasındaki temel farklar:

Özellikler Git Bitbucket
Kullanım Amacı Veri senkronizasyonu ve kod düzenlemesi Yazılım geliştirme süreçlerinin yönetimi
Vazgeçilmez Özellikleri Depolama ve Kuşak Yönetimi Güvenli depolama, çatışmaları çözme, kolay derleme ve dağıtım
Desteklenen Platformlar Linux, MacOS ve Windows Linux, MacOS, Windows ve çok daha fazlası

İlgili Yazılar